Kratka povijest Društva i planinarenja u Oroslavju

Planinarsko društvo Runolist osnovano je 1928. godine kao sekcija istoimenoga društva u Zagrebu. Djelovalo je unutar skijaške sekcije. Kasnije djeluju odvojeno i nastaje Skijaški klub u Oroslavju, a planinari zadržavaju isti naziv. Pedesetih i šezdesetih godina prošlog stoljeća, planinarsko je društvo bilo vrlo aktivno, nakon čega se smanjuje i naposlijetku gasi.

2002. godine na Obnoviteljskoj skupštini PD Runolist Oroslavje nastavlja s radom sa sedamdesetak članova. Pojedini članovi su bili izuzetno aktivni pa su osvojili razna priznanja za svoje rezultate. 2007. godine, PD Runolist bilo je četvrto društvo po broju priznanja od ukupno 73 društva tada registriranih pri Hrvatskom planinarskom savezu (HPS-u). U 2015. naši članovi Danica-Deni Ferenčak i Zdravko Horvat dobili su „Visoko priznanje“ od HPS-a za osvojenih 125 kontrolnih točaka (KT) Hrvatske planinarske obilaznice (HPO). U razdoblju 2000.-2015. članovi PD Runolist dobili su ukupno 49 priznanja HPS-a: 12 brončanih (dodjeljuje se za 25 KT iz 10 područja), 10 srebrnih (50 KT plus Dinara, 15 područja), 8 zlatnih (75 KT, 20 područja), 8 posebnih (100 KT), 8 visokih (125 KT), 3 najviša (150 KT). S ukupnim brojem od 49 priznanja HPS-a, PD Runolist zauzima visoko 19 mjesto po broju priznanja od ukupno 287 planinarskih udruga registriranih pri HPS-u u 2015. godini.

Kroz protekle godine naročito su se istakli brojem pohoda najstariji članovi Društva – Janko Knezić, Nikola Kačavenda, Anđelko Sojč, Veljko Gmaz i pokojni dr. Branimir Pušćenik, te Nevenko Kraševac i Branko Kokolić, a na planine Afrike, Azije i Europe penjali su se Nevenko Kraševac, dr. Danko Pušćenik, Željko Hren i Mladen Obrtalj.